Przygotowanie ogrodu do snu zimowego
Zima to tajemnicza pora roku, kiedy przyroda śpi. To czas pięknych krajobrazów oraz niskich temperatur. Kilka prostych rad sprawi, że Twój ogród przebudzi się wiosną w nienaruszonym stanie.
Przed nadejściem pierwszych mrozów należy usunąć z trawnika wszystkie suche liście, a z drzew i krzewów suche i zniszczone gałęzie. W naszym klimacie najbardziej narażone na ekstremalne warunki są rośliny zimozielone, pochodzące z łagodnego klimatu oraz niedawno posadzone. W związku z tym wymagają szczególnej ochrony. Większość bylin (np. lawenda, irysy, piwonie) powinno się przyciąć do wysokości kilkunastu centymetrów nad ziemią. Traw oraz roślin zimozielonych nie trzeba przycinać przed zimą.
Jak przygotować i ochronić rośliny przed zimą?
Rośliny wrażliwe na niskie temperatury (np. młode drzewka owocowe, hortensja ogrodowa, klon palmowy, różaneczniki, laurowiśnie, tuje, bukszpany, pierisy i wiele innych).
Ochrona przed mrozem:
- Pokryj ziemię pod gałęziami warstwą ściółki z liści grubości 15 cm.
- Okryj ściółkę gałązkami roślin iglastych
- Owiń części nadziemne rośliny jutą i słomą
Ochrona przed wiatrem:
- Zabezpiecz krzewy osłoną z tkaniny przeciwwietrznej lub tkaniny jutowej
Ochrona przed śniegiem:
- Zwiąż rośliny sznurkiem (pod ciśnieniem śniegu gałęzie roślin mogą się odłamać)
Nawożenie roślin na jesień:
Przed zastosowaniem nawozu zaleca się zbadać glebę. Próbkę gleby przekazuje się do laboratorium, gdzie określa się zawartość związków mineralnych. Przeprowadzone badania pomogą nam ustalić dawki i składniki brakujące w glebie. Używamy nawozy tzw. jesienne pod drzewa i krzewy iglaste, pozbawione azotu lub przynajmniej ze zmniejszoną jego dawką – zaznacza dalej Mikietyński. – Preparaty te mogą zawierać zwiększoną dawkę siarki. Ta wpływa korzystnie na większość iglaków, z wyjątkiem cisów, ponieważ one wolą zasadową glebę, natomiast pozostałe iglaki preferują kwaśną. Roślinom liściastym należy ograniczyć nawożenie, żeby nie stymulować ich wzrostu i rozwoju zimą.
Pielęgnację roślin należy wykonać między grudniem a marcem
Przygotowanie oczka wodnego do sezonu zimowego
Oczko wodne jest najbardziej efektownym elementem każdego ogrodu. Jednak staw nie jest łatwy w utrzymaniu i wymaga dużo prac pielęgnacyjnych. Pamiętamy, że w zależności od wielkości stawu oraz roślinności, każdy staw traktujemy inaczej. Listopad to ostatni moment na przygotowanie oczka wodnego do zimy, bowiem prace musimy przeprowadzić przed nastaniem większych przymrozków.
Czyszczenie stawu
Zacząć przygotowanie należy od odchwaszczania przy dnie zbiornika. Opadłe liście, obumarłe rośliny należy usunąć, ponieważ zaczną oni gnić. Jest kilka sposobów na oczyszczanie zbiornika. Pierwszy to usunięcie wody pompą i mechaniczne oczyszczanie dna, a drugi, wygodniejszy, to czyszczenie specjalnym odkurzaczem do oczek wodnych.
Urządzenia do piwnicy
Następnie usuwamy wszystkie urządzenia mechaniczne i elektryczne z wody, takie jak pompy, filtry i lampy. Zamarznięta w nich woda spowoduje uszkodzenie urządzeń. Wszystkie urządzenia dokładnie płuczemy. Czyścimy i chowamy do wiosny.
Rośliny
Większość roślin bagiennych nie jest odporna na niskie temperatury. Musimy je wyjąć z wody, oczyścić od obumarłych elementów. Następnie przepłukujemy kłącza czystą wodą i chowamy do pojemnika z wodą. Przechowujemy w jasnym miejscu pomieszczenia gospodarczego przy umiarkowanej temperaturze. W oczku wodnym można zostawić trzciny, pałki oraz łodygi roślin, które są mocne lub puste w środku.
Ryby
O ryby pozostawione na zimę w stawie w ogrodzie warto odpowiednio zadbać. Gatunki egzotyczne należy na zimę przenieść do akwarium, ponieważ mogą zginąć w naszych warunkach klimatycznych. Jeżeli staw jest mały (głębokość do 1,2 m i powierzchnia do 3 m2), ryby trzeba przenieść na zimę do wanny ustawionej w chłodnym miejscu. Jeśli głębokości oczka wodnego przekracza 120 cm, większość gatunków ryb może spokojnie w nim zimować. Ryby zimujące w stawie to: karasie srebrzyste, karpie, słonecznice czy złote orfy. Ryby można z powrotem wypuścić do oczka wodnego, gdy temperatura na zewnątrz będzie zbliżona do tej panującej w “zimowym” akwarium.
Przegląd sprzętu ogrodniczego
Zazwyczaj sezon jesienny kończymy w pośpiechu, zmęczeniu i nie wystarcza ochoty, by odpowiednio zadbać o sprzęt i akcesoria ogrodowe. Warto poświęcić czas na umycie narzędzi, a inne czynności serwisowe i naprawy należy wykonywać wyłącznie w autoryzowanym serwisie. Jeżeli nie masz czas na robienie porządków w ogrodzie, to nasza ekipa zrobi to za ciebie.