fbpx
uslugi@greenpolis.pl
|

Oświetlenie ogrodowe

Oświetlenie domu jednorodzinnego

Wcale nie jest tylko atrakcyjnym i estetycznym dodatkiem. Dobrze dobrane oświetlenie zewnętrze pełni jednocześnie kilka bardzo ważnych i praktycznych funkcji. 

Po pierwsze, oświetla przestrzeń i terytorium wokół budynku, co zapewnia właścicielom wygodę i komfort życia. Po drugie, spełnia funkcję bezpieczeństwa i ochrony posesji, a w szczególności jeśli (system oświetlenia) jest wyposażony w czujniki ruchu. Po trzecie, dodaje podwórku estetyczności i atrakcyjności, stwarza relaksującą i przyjemną atmosferę wokół domu.

Jakim powinno być oświetlenie zewnętrzne?

Lampy używane na zewnątrz budynku powinny być bardzo dobrze zabezpieczone i chronione przed złymi warunkami atmosferycznymi. Oznaczenie IP (International Protection Codes – stopień ochrony przed przenikaniem) dla takich produktów ma równać się najwyższym wskaźnikom. Pierwsza cyfra oznaczenia – stopień ochrony przed przenikaniem obcych ciał stałych do wewnętrznych części konstrukcji (np. kurzu) – musi wynosić co najmniej 4–6. Zaś druga cyfra – która oznacza stopień ochrony przed wilgocią – powinna równać się  4–8. Produkty z IP = 67 lub 68 mogą być zanurzane w wodzie. Stosowane są najczęściej do oświetlania np. basenów oraz fontann. 

Oświetlenie zewnętrzne musi być odporne na wpływ różnych warunków atmosferycznych, w tym silnego wiatru, nagłych i drastycznych zmian temperatury powietrza, dużej wilgotności, itd. Jeśli mieszkasz blisko morza lub oceanu, to zwróć uwagę także na jakość osłony opraw. Produkty niskiej jakości z upływem czasu zaczynają gromadzić wilgoć wewnątrz oprawy, a jej osłona zaczyna się psuć i łuszczyć.

Kolejną ważną cechą i wskaźnikiem jakości wyrobów oświetlenia zewnętrznego jest zużycie energii i moc. W dzisiejszych czasach zamiast zasilania z sieci elektrycznej często stosuje się lampy zasilane energią słoneczną. Dobrą decyzją będzie wykorzystanie w oświetleniu budynku zautomatyzowanego systemu wyposażonego w czujniki ruchu oraz zmierzchu. „Inteligentne” oświetlenie zapewni właścicielowi pełen komfort i znacząco obniży koszty zużycia energii. Po pierwsze, nie trzeba będzie codziennie chodzić po działce, żeby zapalać światła w odpowiednich miejscach – system automatycznie włączy je o zmroku. Po drugie, obecność czujników ruchu skraca całkowity czas działania oświetlenia zewnętrznego: jeśli nikt nie wchodzi na teren wokół domu, to lampy nie włączają się i nie świecą niepotrzebnie.

Oświetlenie elewacji i werandy

Aranżację oświetlenia zewnętrznego najlepiej rozpocząć od samego budynku. Aby bez problemów dostać się do niego np. w nocy, potrzebne jest dobre światło, które pozwoli w każdych warunkach pogodowych bezproblemowo zobaczyć drzwi wejściowe, werandę i obszar przed domem. W domach jednorodzinnych często stosuje się także oświetlenie elewacyjne. Są takiego jego rodzaje:

•  Oświetlenie zalewowe – równomierne oświetlające ściany całego budynku.
•  Oświetlenie akcentowe – podkreślające elementy dekoracyjne elewacji i wizualnie eliminujące braki czy wady.
•  Oświetlenie konturowe – wykorzystanie lamp LED, podkreślających kontury budynku (technika ta jest często wykorzystywana w dekoracjach świątecznych);
•  Architektoniczne oświetlenie tła budynku – umieszczenie lamp z rozproszonym światłem blisko ziemi, co powoduje harmonijną grę światła i cienia.

Warto pamiętać, że jeśli w naszej okolicy wszystkie domy jednorodzinne mogą pochwalić się oryginalnym oświetleniem elewacji, to możemy też skorzystać z tej metody oświetlenia zewnętrznego. Robienie natomiast ze swojego domu najjaśniejszego obiektu w okolicy (gdy np. większość jest ciemna i mało oświetlona) nie jest potrzebne i stosowne. Trzeba podchodzić do tego ze zdrowym rozsądkiem, aby nie przesadzić. Najlepiej jest wykorzystać standardowe lampy (m.in. nad werandą) lub umieścić piękne lampy po bokach drzwi wejściowych. W niskim ogrodzeniu lub wzdłuż ścieżki można zamontować lampy, które pięknie oświetlą je wieczorem i przy tym nie będą drażnić oczu.

Oświetlenie podjazdu

Oświetlenie uliczne należy również umieścić w pobliżu bramy garażowej – na podjeździe. Jedna lub kilka lamp doskonale poradzą sobie z tym zadaniem: wszystko zależy od wielkości i kształtu podjazdu. 

Dobrze sprawdzą się tu lampy wyładowcze, zainstalowane na wysokich słupach.  Równomiernie oświetlają jezdnię i przylegającą przestrzeń, nie wymagają szczególnej pielęgnacji i będą doskonale wykonywać swoją funkcje co najmniej 6 lat. Wygodne jest sterowanie takim oświetleniem za pomocą automatów zmierzchowych (włączników zmierzchowych) – automatycznie włączają oświetlenie zewnętrzne, gdy tylko naturalne światło dzienne staje się niewystarczająco jasne. Pamiętaj jednak, żeby podczas planowania takiego rozwiązania uwzględniać już istniejące oświetlenie terenu. Twoje terytorium może wkraczać w zasięg źródeł światła z przyległych okolic. Albo także to Twoja lampa może przeszkadzać sąsiadom.  Zastanów się, sprawdź i zrób tak, żeby nie zakłócać ogólnego komfortu i estetyki.  

Brama i ścieżka

Oświetlenie, które znajduje się przy bramie powinno być jaśniejsze niż w pozostałej części terenu – zmniejszy to ogląd podwórka od strony ulicy.  Resztę oświetlenia natomiast  lepiej jest lekko przyciemnić, aby posesja nie rzucała się szczególnie w oczy w nocy oraz żeby nie zakłócać ślicznego uroku nocy. Ścieżka jest dobrze oświetlona, jeśli źródła światła umieszczone są w odległości 3-5 metrów od siebie. Można zastosować zarówno klasyczne modele i rodzaje lamp, jak i nowoczesne ozdobne produkty – pełniące dodatkowo funkcję estetyczną. 

Oświetlenie nad bramami i furtkami powinno być odpowiednio wysokie, wtedy będzie oświetlać  teren przed i po nich. Źródła światła na ścieżce powinny znajdować się poniżej poziomu oczu człowieka, aby nie oślepiać i nie razić oczu. 

Skontaktuj się z nami