Wybór rzetelnej firmy ogrodniczej. Na co zwrócić uwagę ? Kim jest projektant ogrodów?
Takie pytanie stawiamy sobie, gdy chcemy zaprojektować i zagospodarować ogród. Poszukiwanie firmy ogrodniczej jest dość trudym zadaniem, ponieważ powinniśmy mieć do niej zaufanie. Ogród to inwestycja na lata. Szukanie najtaszej w okolicach firmy nie jest dobrym pomysłem. Od tego, komu powierzymy to zadanie, zależy wynik końcowy na długie lata.
Wybór firmy ogrodniczej
Pierwsza rzecz na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze firmy ogrodniczej jest portfolio, ponieważ nic tak się nie broni jak zrealizowane projekty ogrodów.
Druga rzecz – jeśli zastanawiasz się czy zlecić pracę ogrodnicze młodej firmie, warto porozmawiać i to nie tylko po to, aby negocjować cenę. Może się okazać, że Wasze sposoby podejścia do kwestii zaprojektowania ogrodu doskonale do siebie pasują. Aby rzetelnie sprawdzić firmę ogrodniczą dopytajmy się także, jakim sprzętem dysponuje. Profesjonalny wykonawca ogrodów powinien mieć przynajmniej podstawowy sprzęt i narzędzia.
Podczas rozmowy z przedstawicielami firmy dopytajmy się o przebyte przez pracowników szkolenia. Dobre ekipy ciągle dokształcają się i są na bieżąco z nowoczesnymi technologiami.
Również warto zwrócić uwagę na firmową stronę internetową. Z wyglądu strony internetowej firmy ogrodniczej można wiele dowiedzieć się: czy potrafią dobierać kolory, czy zwracją uwagę na szczegóły. Jaką mamy pewność, że ktoś kto nie dba o szczegóły przy tworzeniu własnej strony, zadba o nie przy projektowaniu ogrodu. Z drugiej strony, często spotykane są bardzo dobre ogrodniki jak i fachowcy z innych braż nie mające strony internetowej lub nie przydają stronie dużego znaczenia, gdyż wykonują pracę samodzielnie lub mają dużo zleceń ze wzgłędu na swoją popularność.
Wnioskując można stwierdzić, że warto brać pod uwagę różne szczegóły, najważniejsze są opinię bliskich i znajomych, jeśli takowych nie mamy warto przynajmniej zwrócić uwagę na opinię na stronie internetowej lub w google wizytówce.
Gdzie znaleźć porządną firmę ogrodniczą?
Wybór profesjonalnej firmy wykonawczo-projektowej decyduje o powodzeniu projektu. Najodpowiedniejszy będzie dla nas wykonawca z polecenia, o dobrej opinii, którego poprzednie realizacje okazały się udane. Mając potwierdzenie, że jest w stanie wykonać założenia projektu, zabezpieczymy naszą inwestycję czytelnymi zobowiązaniami w umowie, które na etapie negocjacji odstraszą niepewne firmy i jednocześnie zmotywują obydwie strony do bezproblemowej współpracy.
Podpisywanie umowy z firmą ogrodniczą
Przed podpisywaniem umowy powinniśmy zwrócic uwagę, czy wybrana przez nas firma jest rzetelna i czy nie próbuje nas pszyspieszać z podejmowaniem decyzji. Jest to częstym blędem inwestorów, którzy pod presją czasu decydują się na zakładanie ogrodu z taką firmą wykonawczą. W podobnych sprawach pośpiech nie jest najlepszym doradcą.
Powinniśmy ustalić i spisać absolutnie wszystkie zasady umowy między stronami, żeby mieć gwarancję ich wykonania. Nawet najmniejsza rzecz nie powinna być ustalona na słowo. Dokument musi regulować dzień rozpoczęcia i zakończenia prac.
Bardzo ważnym aspektem jest ustalenie zasad zakupu materiałów, czyli kto będzie dostarczał materiały na budowę – inwestor, czy wykonawca. Jeśli decydujemy kupować je sami, to odpowiedzialność za ich jakość i przydatność leży wyłącznie na nas. Dlatego zakup i dostarczenie materiałów do ogrodu najlepiej powierzyć wykonawcy.
Kim jest architekt krajobrazu? Czym się zajmuje?
Architekt krajobrazu (projektant ogrodu) kształtuje otoczenie naszych domów, terenów miejskich, tarasy, balkony, ogrody na dachach, patia, czy nawet kompozycje w donicach. Praca architekta krajobrazu wymaga przede wszystkim wyobraźni przestrzennej, często wykonują go osoby utalentowane artystycznie. Architekt łączy w sobie funkcje planisty i ogrodnika. Doradzają jakie rośliny gdzie posadzić, jakie wymagania ma dana roślina i jak ją pielęgnować.
Do czego jeszcze może być potrzebny architekt krajobrazu?
Posiada wiedze na temat roślin, która jest niezbędna do wykonania profesjonalnego projektu. Architekt krajobrazu wykona wszystko według wizji inwestora. Zajmuje się również terenami większej skali od chronionych po mniejsze założenia terenów publicznych i prywatnych nieobjętych żadną ochroną. Na terenach publicznych zajmuje się zagospodarowaniem terenów zielonych, wykonując parki, skwery, założenia przy miejscach historycznych, place, aleje, bulwary, promenady, plaże, place zabaw i inne tereny zielone.
Podczas projektowania ogrodu architekci biorą pod uwagę wiele czynników, takich jak: położenie miejsca, klimat, panujące warunki glebowe, nasłonecznienie, istniejące już elementy na przykład małej architektury, nawierzchnię oraz roślinności istniejącej. Dopiero na samym końcu projektują zieleń, altanki, pergole, stawy, oczka wodne czy fontanny.
Każdy projekt jest indywidualnie dopasowany do warunków ponujących na danym obrzarze oraz potrzeb inwestora.
Zaprojektujemy dla Państwa każdą przestrzeń,prywatną lub publiczną.